Jalandhar, Punjab
GST No. 03AAVFV5083H1ZP
Approx. Rs 110 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Handle Material | Wooden |
| Type of Hammer | Claw Hammer |
| Weight | 1 kg |
| Head Material | Carbon Steel |
| Finishing | Polished |
| Hammer Length | 16 Inch |
Approx. Rs 70 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Handle Material | Steel Handle |
| Head Weight | 1 kg |
| Type Of Hammer | Claw Hammer |
| Warranty | 1 Year |
| Length | 7 Inch |
Approx. Rs 70 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Handle Material | Steel Handle |
| Head Weight | 1 kg |
| Type Of Hammer | Claw Hammer |
| Warranty | 1 Year |
| Length | 7 Inch |
Approx. Rs 120 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Handle Material | Steel Handle |
| Type Of Hammer | Claw Hammer |
| Head Material | STEEL |
| Color | SILVER |
| Finishing | Polished |
| Weight | 1/2 lbs,1 lbs |
| Packaging Type | BOX |
| I Deal In | New Only |
| Material | Carbon Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Hammer Length | 17inch |
Approx. Rs 43.00 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Brand | VRS |
| Type Of Hammer | Claw Hammer |
| Head Weight | 3/4 LB & 1 LB |
|
Name |
Professional Multifunctional Claw Hammer with 0.5KG |
|
Material |
High Carbon Steel / Stainless Steel /Drop forged |
|
Handle |
TPR,Fiber glass,wooden handle. |
|
Handle Style |
Heavy Duty Handle (PVC, TPR), Dipped PVC Handle,Wooden |
|
Finish |
Drop-forged and Heat treatment |
|
Packaging |
6pcs in a box,and then 36pcs in a carton |
|
Weight |
0.25KG,0.5KG,0.75KG |
|
Surface |
Full finished head |
|
Technical Treatment |
Drop forged, hardened and tempered carbon steel for strength and durability. |
|
OEM/ODM |
Yes |
|
MOQ |
1000pcs |
|
Delivery Time |
15-25days after received deposit or is decided by your quantity |
Explore More Products
© VRS International. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited